Çağla Aşı Tarifi

Çağla Aşı Tarifi

Oylama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Hazırlama : 20 Dk

Pişirme : 40 Dk

Kaç Kişilik : 5 Kişilik

YAZDIR| Ekleme:06.08.2017| Okuma:0| Yorum:0

MALZEMELER
500 gram

ayıklanmış çağla

300 gram

kuzu kuşbaşı eti

1 su bardağı

haşlanmış nohut

1 adet

soğan

2 su bardağı

süzme yoğurt

1 yemek kaşığı

un

1 adet

yumurta sarısı

1 yemek kaşığı

tereyağı

1 çay kaşığı

tuz

TARİF

Çağla dallarda ve piyasa tezgahlarında konumunu almaya başlayınca bilin ki bahar adeta gelmiş. Önce olağanca güzelliğiyle açılan badem çiçekleri baharın yaklaştığının haberini verir, sonrasında dallarda büyümeye başlayan çağlalarla bahar kapıdan içeri girmiş olur.

Tezgahlara düşmesiyle gözden kaybolması arasında derhal derhal 1 ay kadar kısacık bir vakit olan çağla, dalından koparılmayıp olgunlaşırsa, çekirdeği badem durumuna gelir. Sulu ve mayhoş meyveden kıtır kıtır ve tatlımtrak bademe giden yolda çağlayla yollarınız kesişirse hiç düşünmeden alın. Lezzetinin yanı sıra; kalp, damar sağlığına iyi gelen bu meyve aynı zamanda, yüksek lif içerir ve metabolizmayı hızlandırma özelliğine de sahiptir.

Erik gibi tuzlayarak yiyebileceğiniz gibi salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Ya da yüzyıllardır Anadolu'nun detaylı bölgelerinde yapıldığı üzere aşını da hazırlayabilirsiniz. Güneydoğu Mutfağı’nın bir parçası olan çağla aşınının diğer türevleri, Datça gibi Ege kasabalarında da pişirilir.

Ancak senede birkaç kere yeme şansınız olan bu yemeği denemek amacıyla şimdi tam zamanı.

Resim 1Resim 2
0 0
Bu Harika Tarifi (Çağla Aşı Tarifi) Bizimle Paylaşan Muhammed DAYAN İsimli Arkadaşa Teşekkür Ederiz.
- Not : Mailinize Gelen Onay Linkine Tıklamanız Gerekmektedir.
Kategoriler: Güney Doğu Anadolu Bölgesi Mutfağı
İlgili Terimler : , , , , , , , ,

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün Yöresel Yemek Tarifi
Kakaolu Islak Kek Tarifi

Kakaolu Islak Kek Tarifi Unun olabildiği, yumurtanın desteğe gelebildiği, kakaonun sevebildiği en güzel tariflerden biri kakaolu ıslak kek. İlk gördüğün andan itibaren çatalın koca bir parçasına batırmak istersin. Misafir gelse ilk onu çıkarmak, evde tek başına kalsan sürekli yemek istersin. Var mı göz göz olmuş kabarcıkları arasından sosunu içine çeken kakaolu ıslak kek gibisi? Sessiz kaldınız değil mi? Çocukluğumuzdan beri severek tükettiğimiz kakaolu ıslak kek, yapımında ayrılan sıvı kek harcının yarattığı akışkan kıvamdan dolayı farklı ve leziz bir deneyim yaşatırken aşk acısı başta olmak üzere her türlü acıya iyi geliyor. Kakaolu ıslak tarifinde hemen hemen her evde ve el altında bulunan malzemeler yer alıyor. Kakaolu ıslak kek sevdiğinizi biliyoruz da tarifte yaptığınız bir değişiklik varsa onu merak ediyoruz biz. Dondurma ile mi servis ettiniz onu, yoksa sadece rendelenmiş Hindistan cevizi mi serptiniz üzerine? Yok ya daha son sözümüzü söylemeyelim. Demleyin çayları, misafirliğe geleceğiz elimizde keklerle.

EN AKTİF KULLANICILAR

En Çok Tarif Ekleyen Kullanıcılarımız
21